ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΤΟΜΟΥ «ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΟΛΟΓΙΑ: ΠΟΙΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΧΑΣΤΕΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ» - [28/05/2024]

Monday 20 Μαΐου 2024
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΤΟΜΟΥ «ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΟΛΟΓΙΑ: ΠΟΙΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΧΑΣΤΈΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ» - [28/05/2024]

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Tην Τρίτη 28 Μαΐου 2024 και ώρα 19:00, στο Aμφιθέατρο "Ιωάννης Δρακόπουλος" (Κεντρικό Κτήριο Ε.Κ.Π.Α., Πανεπιστημίου 30), θα λάβει χώρα η παρουσίαση του τόμου "Ποίηση και Θεολογία: Ποιητές και Στοχαστές μιλούν για τη σχέση τους με τον Θεό". Ο τόμος αποτελείται από σειρά ομιλιών, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν στη Θεολογική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α. από το 2010 έως και το 2023.

- Πρόσκληση και Πρόγραμμα

Ποιητές και στοχαστές εγνωσμένου κύρους (όπως Ράμφος, Γιανναράς, Βαγενάς, Ηλιοπούλου, Καραποστόλης, Ζουμπουλάκης, Κατερίνα Αγγελάκη-Ρουκ, Ελένη Λαδιά, Βλαβιανός, Χαραλαμπίδης, Χατζόπουλος, Κοσμόπουλος), προσκλήθηκαν για να μιλήσουν για τη σχέση τους με το ιερό μέσα στο έργο τους, με αποτέλεσμα να γίνει ένας γόνιμος διάλογος ανάμεσα στη Λογοτεχνία και τη Θεολογία.

Επιμέλεια Τόμου: Καθηγήτρια Κίρκη Κεφαλέα