THE ATHENS COLLOQUIUM ON KANT AND GERMAN IDEALISM

The Athens Colloquium on Kant and German Idealism

Τμήμα Φιλοσοφίας, ΕΚΠΑ

Δευτέρα 13 Μαΐου2024, 18:00

Καθ. Gabriele Gava (Turin)

“The Worldly Concept of Philosophy and the Possibility of Metaphysics as a Science”

Εισαγωγικά  σχόλια: Καθ. James McQuillan (St. Mary’s)

WEBEX LINK:

uoa.webex.com/uoa/j.php

Μπορείτε να προμηθευτείτε το κείμενο που θα συζητηθεί από τον επικ. καθ. Ι. Τρισόκκα (idtrisokkas@philosophy.uoa.gr).

Ο Δρ. Gabriele Gava είναι Αναπληρωτής Καθηγητής της Θεωρητικής Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο του Τορίνο. Ειδικεύεται στον Kant, τον Peirce, τον πραγματισμό και τη γνωσιοθεωρία και έχει δημοσιεύσει άρθρα σε κορυφαία φιλοσοφικά περιοδικά. Το πρώτο του βιβλίο, PeircesAccountofPurposefulness: AKantianPerspective, δημοσιεύτηκε το 2014 από τις εκδόσεις Routledge. Το δεύτερο του βιβλίο, Kant’s Critique of Pure Reason and the Method of Metaphysics, δημοσιεύτηκε το 2023 από το Cambridge University Press. Είναι Αναπληρωτής Συντάκτης του περιοδικού Studi Kantiani.

Ο Δρ. James McQuillan είναι Καθηγητής της Φιλοσοφίας και Πρόεδρος του Τμήματος Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο St. Mary’s University στο San Antonio του Texas. Η έρευνά του επικεντρώνεται στη Γερμανική Φιλοσοφία του 18ου αιώνα, ιδιαίτερα στην αισθητική του Baumgarten και στην κριτική φιλοσοφία του Kant. Είναι ο συγγραφέας των βιβλίων ImmanuelKant: TheVeryIdeaofaCritiqueofPureReason (2016) και EarlyModernAesthetics (2015) και ο επιμελητής των συλλογικών τόμων BaumgartensAesthetics: HistoricalandPhilosophicalPerspectives (2021), CritiqueinGermanPhilosophy (με την Maria del Rosario Acosta, 2020) και TheBloomsburyAnthologyofAesthetics (με τον Joseph Tanke, 2012).

Διοργάνωση: Ioannis Trisokkas, Sebastian Stein, Stavros Panagiotou, Kostas Morfis